
| Fits Sizes | L4, T3 |
| Material | 16.5pt Paper, Poly 2-side, FSC SFI PEFC Certified |
| Color | Printable Paper |
| Opening | None / Spoon-In |
| Fits Rim | 2.789" ±.010 |
| Bottom OD | 2.8820" ±.010 |
| Rim OD | 9.4800" ±.010 |
| Height | 13.4000" ±.010 |
| Minimum | 1,000 |
| Options | M2T3 (1,000 min) M2T3SE (1,000 min) MAT3 (1,000 min) MAT3SE (1,000 min) P2T3 (1,000 min) P2T3KN (1,000 min) P2T3SE (1,000 min) P2T3WN (1,000 min) |
Specifications to be used for the evaluation and purchase of Visstun® products only. All orders are subject to 10% over to 10% under run. No overs will incur a 10% surcharge. |
|
| Box Dimensions | Per Box | Per Pallet | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Code | L | W | H | CF | Sleeves | Pieces | lbs | Dimensions | Weight | Boxes | Pieces |
| 3 oz | P2T3SE | 15.25 | 14.00 | 12.23 | 1.51 | BULK | 500 | 10 | 42.00"x48.00"x91" | 675 lbs | 63 | 31,500 |
P2 Data Updated May 22, 2026