
| Fits Sizes | U2, U8, U6 |
| Material | 16.5pt Paper, Poly 2-sides, FSC SFI PEFC Certified |
| Color | Printable Paper |
| Opening | None |
| Fits Rim | 3.635" ±.010 |
| Bottom OD | 3.7240" ±.010 |
| Rim OD | 11.0800" ±.010 |
| Height | 15.0000" ±.010 |
| Minimum | 1,000 |
| Options | M2U2 (1,000 min) MAU2 (1,000 min) P2U2 (1,000 min) P2U2KN (1,000 min) P2U2WN (1,000 min) |
Specifications to be used for the evaluation and purchase of Visstun® products only. All orders are subject to 10% over to 10% under run. No overs will incur a 10% surcharge. |
|
| Box Dimensions | Per Box | Per Pallet | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Code | L | W | H | CF | Sleeves | Pieces | lbs | Dimensions | Weight | Boxes | Pieces |
| Mid 12 oz | M2U2 | 19.45 | 15.85 | 15.78 | 2.82 | BULK | 500 | 11 | 40.00"x48.00"x84" | 375 lbs | 30 | 15,000 |
M2 Data Updated May 22, 2026