
| Fits Sizes | T6, T4 |
| Material | 16.5pt Paper, Poly 2-sides, FSC SFI PEFC Certified |
| Color | Printable Paper |
| Opening | None |
| Fits Rim | 3.982" ±.010 |
| Bottom OD | 4.0710" ±.010 |
| Rim OD | 12.3800" ±.010 |
| Height | 16.3000" ±.010 |
| Minimum | 1,000 |
| Options | M2T6 (1,000 min) MAT6 (1,000 min) P2T6 (1,000 min) P2T6KN (1,000 min) P2T6WN (1,000 min) |
Specifications to be used for the evaluation and purchase of Visstun® products only. All orders are subject to 10% over to 10% under run. No overs will incur a 10% surcharge. |
|
| Box Dimensions | Per Box | Per Pallet | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Code | L | W | H | CF | Sleeves | Pieces | lbs | Dimensions | Weight | Boxes | Pieces |
| Short 16 oz | M2T6 | 20.85 | 16.75 | 16.98 | 3.43 | BULK | 500 | 13 | 41.70"x50.25"x90" | 435 lbs | 30 | 15,000 |
M2 Data Updated May 22, 2026