
| Fits Sizes | 13, 16, 21, T2 |
| Material | 16.5pt Paper, Poly 2-sides, FSC SFI PEFC Certified |
| Color | Printable Paper |
| Opening | None |
| Fits Rim | 3.515" ±.010 |
| Bottom OD | 3.6080" ±.010 |
| Rim OD | 11.0800" ±.010 |
| Height | 15.0000" ±.010 |
| Minimum | 1,000 |
| Options | M212 (1,000 min) MA12 (1,000 min) P212 (1,000 min) P212KN (1,000 min) P212WN (1,000 min) |
Specifications to be used for the evaluation and purchase of Visstun® products only. All orders are subject to 10% over to 10% under run. No overs will incur a 10% surcharge. |
|
| Box Dimensions | Per Box | Per Pallet | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Code | L | W | H | CF | Sleeves | Pieces | lbs | Dimensions | Weight | Boxes | Pieces |
| 12 oz | M212 | 18.85 | 15.85 | 15.38 | 2.66 | BULK | 500 | 10 | 40.00"x48.00"x97" | 405 lbs | 36 | 18,000 |
M2 Data Updated May 22, 2026